Перша зміна, яка чекає на українців, – потрібно буде підписати з лікарем декларацію про медобслуговування

З 2018 року в Україні стартує медична реформа. Зміни торкнуться спочатку первинної медицини – українцям доведеться підписувати з лікарями договори про медобслуговування – декларації. Що робити пацієнтам з Нового року і як вибрати собі сімейного лікаря.

Лікування за декларацією

Українці більше не прив'язані до лікаря за місцем свого проживання. Пацієнт тепер може вибрати того лікаря, який працює ближче, або того, якому довіряє більше. Щоб підтвердити свій вибір, доведеться оформити декларацію про вибір лікаря первинної медичної допомоги. Декларація – це документ, який підтверджує вибір пацієнтом лікаря. Цей договір підписується в двох примірниках – один залишається у пацієнта, другий – в медустанові. У декларації зазначаються дані про пацієнта і про людину, яку потрібно попередити, якщо здоров'я пацієнта погіршиться. Також в документі лікар повинен написати свої дані, включаючи робочу адресу та контакти, за якими можна записатися на прийом. Всю інформацію до декларації вносить лікар або медсестра.

Які дані потрібно буде вказувати:

Паспортні дані

Стать

Дата народження

Номер телефону та електронна пошта

Фактична адреса і адреса прописки

ІПН

Таку декларацію потрібно підписати з сімейним лікарем або терапевтом. Дітям також потрібна буде декларація з педіатром – її повинні підписати батьки. Цей договір потрібен для того, щоб МОЗ знав, скільки пацієнтів приймає лікар, і скільки потрібно за це заплатити. Так, за кожного пацієнта, з яким доктор підпише декларацію, лікарня отримуватиме 370 гривень на рік, за дітей і пенсіонерів – вдвічі більше. Один лікар зможе підписати 2000 декларацій

Як вибирати лікаря

У МОЗ радять вибирати того лікаря, якого пацієнт добре знає і у якого лікувався раніше. Якщо такого немає, можна поцікавитися у родичів.

"Ви також можете звернутися до місцевого відділу охорони здоров'я. Там вам розкажуть, які лікарі працюють у вашому населеному пункті або районі. Інший варіант – просто зверніться до будь-якого медичного закладу і познайомтеся з лікарями. Інформацію про них можна отримати в місцевому відділі охорони здоров'я або безпосередньо в реєстратурі", – радять у відомстві.

Рекомендується перевірити лікаря за декількома пунктами, перш ніж підписувати з ним декларацію.

Найпростіше – це відгуки і рейтинги, їх можна знайти в інтернеті. Друге – взаєморозуміння. Доктор повинен викликати довіру і говорити просто. Третій пункт і найважливіший – компетентність.